Cyklistické chodníky v okolí Prečína a Považskej Bystrice

Považská Bystrica – Domaniža (Trasa č. 1)

Ev. číslo: 2304 – modrá trasa, dĺžka: 20 km, kategória: SPORT MTB

Cyklotrasa začína v Považskej Bystrici v miestnej časti Domanižanka. Vychádza vpravo spolu so zelenou turistickou značkou. Nad Horným Moštencom značku opúšťa a klesá po lesnej ceste do obce, kde sa znova pripojí na zelenú turistickú značku a spolu pokračujú do obce Podskalie. Odtiaľto do Tŕstia už ideme po asfaltovej ceste. Tá sa za obcou postupne zužuje a znova spolu s vyššie spomínanou turistickou značkou cez Radotínsku Tiesňavu prídeme nad obec Pružina. Z Priedhoria klesneme do Pružiny, odkiaľ po štátnej ceste III. triedy prejdeme cez Čelkovu Lehotu a Sádočné na koniec trasy v Domaniži.

Cyklotrasu je možné opustiť v Hornom Moštenci a prejsť do Počarovej a odtiaľ sa po asfaltovej ceste cez Prečín vrátiť späť do Považskej Bystrice, alebo odbočiť na Domanižu a cez Sádočné, Pružinu, Tŕstie, Dolný Lieskov, Horný Lieskov, Horný a Dolný Moštenec sa vrátiť do Považskej Bystrice.

Považská Bystrica – Manínska Tiesňava – Bodiná – Pov. Bystrica (Trasa č. 2)

Ev. číslo: 2305 – modrá trasa, dĺžka: 30 km, kategória: SPORT MTB

Cyklotrasa začína v Považskej Bystrici na rázcestí trás za hotelom Manín v smere na Rajec. Popod Kalváriu vystúpame na žltú turistickú značku, ktorú opustíme nad Podmanínom. Pokračujeme po modrej trase okolo Veľkého Manína (891 m) a cez Pechov laz a popod Drieňovku klesneme do doliny Manínskeho potoka. Po štátnej ceste zabočíme vpravo a cez Manínsku Tiesňavu prejdeme do Vrchteplej. Na konci obce odbočíme vpravo na Bodinú a pokračujeme cez Prečín späť do Považskej Bystrice.

Udiča – Podvažie (Trasa č. 3)

Ev. číslo: 2307 – modrá trasa, dĺžka: 46 km, kategória: SPORT MTB

Cyklotrasa začína v Udiči. Vedie hore Marikovskou dolinou. Postupne prejdeme cez Prosné, Hatné, Dolnú a Hornú Marikovú až na rázcestie v osade Vlkov. Tu sa pustíme vľavo a postupne stúpame po asfaltovej ceste až pod Malý Javorník. Pretneme žltú turistickú značku a začneme klesať cez osadu Bartkovci do Podjavorníka. Schádzame dolu Papradnianskou dolinou cez Papradno, Brvnište, Stupné a Jasenicu. Trasa končí v Podvaží na Vážskej cyklomagistrále.

Na trase je možné urobiť niekoľko odbočiek, ktoré sú vhodné aj pre cestné bicykle. V Dolnej Marikovej môžeme odbočiť do kopaničiarskej osady Besné (2,5 km), alebo do osady Kátliny (3 km). Z obce Horná Mariková môžeme navštíviť kopaničiarske osady Máčkovci (2,5 km) alebo Bahno (2,5 km). Z Vlkova do osady Ráztoka vedie penetrovaná cesta v dĺžke 2,5 km, vhodná pre cestné bicykle.

Považská Teplá – Súľov (Trasa č. 4)

Ev. číslo: 2305, 5310, 5311 – modrá a zelená trasa, dĺžka: 15 km, kategória: REKREA cestné bicykle

Cyklotrasa začína v Považskej Teplej, odkiaľ prejdeme po asfaltovej ceste cez najužší kaňon na Slovensku – Manínsku Tiesňavu do Záskalia. Zo Záskalia pokračujeme po zelenej trase v dĺžke 2 km cez Kostoleckú Tiesňavu do Kostolca. V Kostolci sa napojíme na modrú trasu do Vrchteplej. Trasa začína vo Vrchteplej stúpať priamo na sever. Prejdeme hore obcou. V jej hornej časti na rázcestí sa pustíme vľavo súbežne s červenou turistickou značkou. Pod hrebeňom Hoľazne prejdeme k chate Súľov a od nej do obce Súľov- Hradná.

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide