Annovské hody v Prečíne s kvapkami dažďa aj dobrou náladou

Uplynulý víkend obec Prečín žila tradičnými annovskými hodovými slávnosťami, ktoré sa konajú každoročne v nedeľu po sviatku sv. Joachima a Anny. Sv. Anne je zasvätená miestna kaplnka.

Tento rok sa hodový program začal už v piatok premietaním obľúbeného letného kina pod hviezdami, na futbalovom ihrisku, ktoré zabezpečuje p. Chudý. Premietal sa film Život pre samoukov.

V sobotu program pokračoval sv. omšou v kaplnke sv. Anny, s agapé vo farskom dvore, poklonou a celonočnou adoráciou.

Nedeľný program začal sv. omšou o ôsmej a pokračoval slávnostnou omšou o jedenástej hodine. Sv. omša sa konala pred kaplnkou na voľnom priestranstve. Hudobne ju oživilo dychové teleso Považanka. Správca farnosti Štefan Junas v slávnostnej homílií poukázal na dôležitosť starých rodičov v rodinách, na príklade sv. Anny a Joachima.

K prečínskym hodom patria aj stánky s rôznymi dobrotami, či hračkami pre deti, ale aj kolotoče. Nebolo tomu inak ani tento rok, veď šiatre stánkarov lemovali celú farskú ulicu a kolotoče zaplnili priestor pred kultúrnym domom. Občerstvenie pri stánkoch zabezpečili členovia DHZ Prečín. Nedeľné poobedie pokračovalo programom na futbalovom ihrisku. Vystúpila miestna
folklórna skupina Limbora, country spevák Ľuboš Solčanský, či ĽH Považan. Hlavným ťahúňom bola známa hudobná skupiny Kortina, ktorá na futbalovom ihrisku napriek pár kvapkám dažďa vytvorila úžasnú, priam až rodinnú atmosféru. Pre deti boli pripravené skákacie hrady, 3D virtuálna realita i maľovanie na tvár. Hostia sa mohli občerstviť napr. dobrým divinovým gulášom, ktorý pripravilo miestne poľovnícke združenie Výr Prečín.

Milým gestom sa vyznamenal aj starosta obce, ktorý počas vystúpenia Kortiny kúpil všetkým prítomným deťom cukrovú vatu. “Prečínske hody už tradične bývali o tom, že sa stretla blízka aj vzdialená rodina, všetky generácie pospolu.

Teší ma, že sa nám podarilo pre všetkých pripraviť pekný program.” Povedal starosta obce Prečín Anton Lagíň. Pozvanie na hodovú slávnosť prijali aj primátor Považskej Bystrice p. Karol Janas a poslanec TSK Igor Steiner.

Večer vyvrcholil tombolou, ktorej celý výťažok 1225€, poputuje na nákup vybavenia do novej výdajne jedál v miestnej materskej škole. Ceny do tomboly venovali miestne firmy a starostovia Prečína, Domaniže, a Bodinej.

Za organizátorov zhrnul priebeh hodov poslanec obecného zastupiteľstva a  predseda kultúrnej komisie Jaroslav Kopáč: “Potešilo ma, že prišiel snáď celý Prečín a to napriek počasiu. Verím, že sa im program páčil. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o hladký priebeh, organizátorom aj sponzorom.” 

Ako dlhoročný organizátor tiež s úsmevom na perách vyjadril nádej, že po troch upršaných ročníkoch sa aj na Prečíncov usmeje štastie a Annovské hody budú okrášlené pekným slnečným počasím.

Ondrej Bajza

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide