V Prečíne zorganizovali úspešne už siedmu Zónu bez peňazí, ktorá bola rekordnou

Zóny bez peňazí, Swap, výmena vecí, obchody za úsmev. Názvy, ktoré sa len pomaly dostávajú do povedomia. Takéto podujatie spojené s dobročinnou zbierkou sa konalo už po siedmykrát v sobotu 01.04.2023 v priestoroch Kultúrneho domu v Prečíne.

Druhú šancu veciam, ktoré sú pre pôvodného majiteľa nepotrebné, sa rozhodli dať šikovné ženy v Prečíne. Začali organizovať podujatie s názvom Zóna bez peňazí, ktoré sa po pár rokoch stalo veľmi populárne a je oň veľký záujem. Podujatie dávno presahuje hranice obce.

Základnou myšlienkou “zóny”, ako ju organizátorky familiárne nazývajú je, že ktokoľvek môže doniesť akúkoľvek vec z domácnosti a môže si čokoľvek zadarmo odniesť. Jedinou podmienkou je, že veci musia byť čisté a funkčné. To čo bolo niekedy bežné v rámci rodín, teda posúvanie si už nepotrebných vecí, sa pomaly s konzumnou dobou vytráca. Zámerom organizátorov je ukázať, že nie je nutné vyhadzovať všetko nepotrebné. Takmer každú funkčnú vec je možné využiť, naviac s dobrým vedomím, že niekomu pomôžem. Snažia sa tiež lámať ľady, že nie je hanba používať vec, ktorá je z druhej ruky. Je to vlastne “cool” a moderné. Ľudia už od piatku, mohli do kultúrneho domu znášať veci, ktoré organizátorky roztriedili a vystavili. Priebežne si ľudia veci podľa výberu aj odnášali. “Ľudia prevažne nosia oblečenie, hračky, kuchynské potreby a spotrebiče, knihy, či elektroniku. Často aj úplne nové, nepoužité.” uviedla organizátorka Mária Hlubinová Bajzová. Množstvo prinesených vecí sa
podľa organizátoriek už meria v tonách, počet návštevníkov v stovkách.
“K organizovaniu Zóny bez peňazí, ma inšpirovala skúsenosť z inej podobnej akcie. Chcela som však tomu dať ešte nejakú pridanú hodnotu. Skúsili sme na zónu dať krabičku s dobrovoľným príspevkom, ktorý vyberáme na dobrý účel. Teší ma ochota a dobrota ľudí v Prečíne navzájom si pomôcť.” povedala organizátorka Renátka Valicová. V minulosti sa občania v zbierke poskladali napríklad na rehabilitácie Jožkovi, kúpilo sa vybavenie na cintorín, ale aj zabezpečilo divadielko pre deti v materskej a základnej škole.

Zóna, ktorá bola v poradí už siedmou, bola výnimočná a to z viacerých dôvodov. Navštívilo ju rekordné množstvo ľudí, ktorí so sebou priniesli rekordné množstvo tovaru. Rekordná bola aj suma z dobrovoľného príspevku 910,47€. Celá zbierka bude podľa organizátoriek použitá na rehabilitáciu mladej Nikolky z obce, ktoré sa zotavuje po ťažkej autonehode.

Prvá Zóna bez peňazí bola v Prečíne zorganizovaná ešte v roku 2018. Cesta k nej nebola pre organizátorky ľahká a prvýkrát bola Zóna bez peňazí veľmi skromná. Nevzdali sa a výsledkom je veľmi úspešné podujatie, ktoré chvália aj zástupcovia obce. Pre obec je podujatie výhodné, nakoľko pomáha znižovať množstvo drahého komunálneho odpadu. Organizátorkám pomáhajú napríklad bezplatným prenájom kultúrneho domu. Podujatie, by nebolo možné zorganizovať bez množstva dobrovoľníkov, ktorým patrí veľká vďaka.
Prečínskou “zónou” sa už inšpirovali aj orgánizátorky v obci Pružina, ktorým Prečínčania srdečne odovzdali svoje skúsenosti. Veci, ktoré zo zóny zostanú, putujú po vytriedení ďalej na charitatívne účely.

Napísal Ondrej Bajza

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide